Főoldal > A Béke Oázisa

(waah-at i-sal-aam - ne-vé shal-om: arabul, mint héberül annyit jelent: A Béke Oázisa) Egy falu, melyet Izrael állampolgárai, zsidók és palesztin arabok közös erővel alapítottak, elkötelezve és oktatási munkálataikon keresztül szolgálva a békét, egyenlőséget és megértést a két nép között.

A Közösség

Neve Shalom Wahat al-Salam (NSWAS) egy falucska Izraelben, melyet izraeli zsidó és palesztin arab polgárok laknak. A falut, mely egyenlő távolságra fekszik Jeruzsálemtől és Tel Aviv–Jaffától, az 1970-es években alapították, egy, eredetileg a szomszédos Latrun-kolostor által kölcsönzött földterületen és 2007-re több, mint 50 család választotta otthonául azt, egyenlő számban arabok és zsidók. A közösség hamarosan 140 otthont számlálhat.

NSWAS tagjai a zsidók és palesztinok békés együttélésének lehetségességét bizonyítják azáltal, hogy egy olyan közösséget építenek, melynek alapja a kölcsönös elfogadáson, tiszteleten és együttműködésen nyugszik. Saját tagjaik által, demokratikusan kormányozva, a közösség nem áll kapcsolatban semmiféle politikai mozgalommal vagy párttal.
NSWAS elképzeléseit a gyarkorlatba ültetve fejezi ki, különböző ágazatokon keresztül:

Kétnyelvű, kétnemzetiségű iskoláztatás

A közösség első gyeremekeivel együtt született meg az ötlet, hogy olyan oktatási kereteket teremtsenek, melyek híven kifejezik NSWAS elképzeléseit az egyenlőségről és az együttélésről. Az látomás kezdetben egy kétnemzetiségű bölcsöde képében öltött formát, melyet gyorsan követett az óvoda és az általános iskola. Néhány évi működés után megnyitották kapuikat a falun kívül élő gyermekek számára is. Napjainkban ez az iskoláztatási rendszer a bölcsödétől egészen a középiskoláig terjed és kb. 200 gyermeket szolgál. 90%-uk a környző zsidó és arab közösségekből érkezik.

Neve Shalom Wahat al-Salam oktatási rendszere, mely zsidó-palesztin, kétnyelvű oktatási programot nyújt gyermekek számára, az elsõ volt az országban. A különleges megközelítés már a bölcsödében és az óvodában kezdődik. A zsidó és palesztin tanárok mindegyke kizárólag az Ő, saját nyelvén beszél a tanulókhoz. Ezáltal a gyerekekben már fiatal kortól elkezd tudatosodni identitásuk, kultúrájuk és hagyományaik értéke, jelentőssége. A nyitottsággal és toleranciával telített atmoszféra méginkább elősegíti, hogy megértsék, elfogadják és megbecsüljék egymást

Az oktatási rendszert a következő irányelvek alapján működtetik:

  • egyenlő zsidó és palesztin részvétel az adminisztrációban és a tanításban
  • olyan természetesen működő keretrendszer biztosítása, mely lehetővé teszi a két nép gyermekei számára a találkozást, napról napra
  • mindkét nyelv – héber, arab – használata a tanításban, minden gyermek számára
  • minden egyes gyermek identitásának táplálása, megismertetve vele saját kultúráját, tradícióit, mindemellett az övétől különböző, más kultúrák tiszteletének beléjük nevelése

NSWAS oktatási rendszerének nagy eredménye, hogy megalapította az oktatásnak ezen formáját, mely – végre – egy életképes modellt ad a munkaerőpiaci versenyhez, különösen olyan városokban vagy régiókban, ahol kétnemzetiségű a népesség. Hisszük, hogy egy olyan oktatási környezet biztosítása a gyermekek számára, mely támogatja a két nép közötti megértést, alapvetõ és elengedhetetlen lépés azon az úton, mely a tartós békéhez vezet. Az elmúlt években tanúi lehettünk fejlesztéseknek további izraeli, kétnyelvű iskolákban, melyeket a mi korai erőfeszítéseink inspiráltak.

Tel: 02 991 9386

Fax: 02 999 1524

E-mail

Web

Az Iskola a Békéért

Az Iskola a Békéért (IB) 1979-ben alakult azzal a céllal, hogy kifelé, a világ felé irányuló oktatási munkálatokat szervezzen. Az IB magába olvasztja mindazon irányelveket, melyekre az egész közösség épült, elkötelezve magát a zsidók és arabok közti, közös munkálatoknak. Ezt a munkát egy humánus, egyenlőségre törekvő, igazságos társadalom eszménye táplálja. Ezeknek az itt megvalósuló találkozóknak a célja az, hogy a résztvevők tudatosan bontakozhassanak ki a konfliktust, és abban saját szerepüket illetően. Ugyanakkor lehetőségük legyen saját identitásuk felfedezésére, kibontakoztatására is, a másokkal való interakciókon keresztül.

Az Iskola a Békéért által vezetett programok:

  1. Konfrontáció-kezelő műhely, az Izraelben élő, zsidó és arab fiatalság közötti konfliktusok oldására
  2. Konfrontáció-kezelő műhelyek, csapat-építő tréningek és szemináriumok felnőtt csoportoknak, úgy mint tanárok, újságírók, ügyvédek, szociális munkások és egyetemi hallgatók
  3. Konfrontáció-kezelő munka izraeli és palesztin polgárok között, közösen, palesztin civil szervezetek bevonásával
  4. Továbbképző kurzusok, előadók számára
  5. Éves kurzus végzős hallgatók számára, együttműködésben négy izraeli egyetemmel
  6. Kurzusok az arab és zsidó nők foglalkoztatására
  7. Tréningek (az iskola módszereivel) külföldről érkezőknek
  8. Találkozók, a tudatosság növelésére a zsidó és arab társadalomban fellépő, csoportok közti konfliktusok oldására.

A fenti programokat egy zsidó-palesztin személyzet irányítja és vezeti le. Az előadók szociális és viselkedéstudományi tanumányi háttérrel rendelkeznek és speciálisan képzettek a csoporton belüli konfliktusok kezelése terén. A sokévi tapasztalatnak köszönhetően, beleértve az intenzív akció-kutatást is, az iskola kifejlesztett egy olyan oktatási szemléletet, amely olyan elemekre helyezi a hangsúlyt, mint az erőviszonyok és az etnikai és nemzeti identitás felfedezése.

Megközelítőleg 45.000 fiatal vett részt műhelymunkán az Iskola a Békéért-ben. Több, mint 300 felnőtt sajátította el a konfliktusok kezelésének módszereit a tréningek során. Sokan közülük ma már más szervezeteknél tevékenykednek a szocális változásért. Az IB mindemellett létrehozott egy kutatóközpontot, azzal a céllal, hogy az iskola által vezetett programokat dokumentálja és tanulmányozza, hozzávéve más, zsidó-arab konfliktussal foglalkozó szervezeteket ugyanúgy, mint a zsidó-arab kapcsolatokkal általánosan foglalkozó kutatásokat. A jövőben az iskola tervezi (helyszínen levezetett) diplomás képzések indítását, konfliktus- és béke-tanulmányok körében. Az intézmény helyi és nemzetközi elismerést nyert teljesítményeivel, beleértve tekintélyes díjakat és kitüntetéseket. A publikációk, melyek ismertetik speciális módszereiket, már elérhetők arab, héber és angol nyelven is.

Tel: 02 991 6282

Fax: 02 999 2697

E-mail

sfpeace.org

Humanitárius segély

NSWAS működtet egy olyan humanitárius programot, amely megkönnyebbülést (általában, de nem kifejezetten orvosi segélyt) jelent azon palesztin családok számára, akik életét jelentősen befolyásolja a folyamatban lévő konfliktus. A projekt NSWAS lakosainak kezdeményezésére indult, önkéntes alapon, melyet ma már izraeli és külföldi pénz és egyéb adományokkal is támogatnak.

Tel: 02 991 5621

Fax: 02 991 1072

E-mail

Doumia Sakinah: Plurális spirituális központ Bruno Hussar emlékére

A váz, melyre a találkoztatási tevékenységek épülnek, tanulás, visszaigazolás, egyenlőség, igazságosság és megbékélés. A központ tevékenységei a Közel-Kelet forrásaiból és spirituális hagyományaiból és a nagyvilágból merítenek ihletet. A programok figyelme a vallás és kultúrák közti párbeszédre és a béke előrehaladására irányul.

A plurális spirituális központ elkülönülve, a hegytető egy kellemes zugában helyezkedik el. Magába foglalja a Csend Házát (Bet Doumia / Bet as-Sakinah), mely tökéletes elmélkedésre, meditációra (1980-as években nyílt), továbbá a Találkozó, Ima és Tanuló-házat is (2006-ban nyílt).

Amellett, hogy a központ saját programjait vezeti, más csoportokat is vendégül lát, hogy tevékenységeikhez felhasználják egymás erőforrásait, adottságait.

E többelvű spirituális központot NSWAS alapítóinak, Bruno Hussar és Anne Le Meignen kezdeményezésére hozták létre.

E-mail

Vendéglátás

Közel Jeruzsálemhez és Tel Avivhoz, e csodálatosan szép falu, méltányos hotelárakkal, vonzó bázist kínál Izrael felfedezéhez, a falu látogatásához, és / vagy a programokon való részvételhez. A szálloda szobái jól felszereltek, légkondícionáltak és tágasak. Mindegyik külön bejárattal és saját erkéllyel rendelkezik. Eszközök és ellátás igényelhető konferenciák, szemináriumok, vagy más rendezvények számára. A szabadtéri uszoda szezonálisan nyitva áll. A szálloda fogad egyéni utazókat és csoportokat egyaránt szállással, vagy akár egyszeri, útközbeni étkezésre is – de kérjük foglalását előzetesen intézze.
Szállásfoglalás és információ:

Tel: 02 991 7160

Fax: 02 991 7412

E-mail

Látogatói programok

Szervezhető csoportok számára – amelyek egynapos látogatást tesznek, vagy egy éjszakát töltenek a faluban – olyan bemutató Neve Shalom Wahat al-Salam-ról, mely magábafoglal egy videofilmet a településről és beszélgetést a közösség tagjaival. A látogatók számos kulturális, művészeti, vagy spirituális program közül választhatnak. Azon csoportok, akik ilyen programokra vágynak, előre kell, hogy jelentkezzenek a programigazgatónál. (Amennyiben a látogatás magábafoglalja a szállást, vagy étkezést a szállodában és látogatói programot, kérjük, elsőként a programigazgatónál jelentkezzen!)

Tel: 02 999-6305

Fax: 02 991 1072

E-mail

Ifjúsági Klub – Nadi al-Shabibah Moadon Noar

Az Ifjúsági Klub mind az iskolaév, mind a vakáció alatt teret biztosít számos ösztönző, vidám és kihívással teli – iskolán kívüli – tevékenységeknek, a közösség fiataljai számára. A klubot önkéntes alapon szervezik a közösségben élők. Egy, részmunkaidős ifjúsági vezető irányítja azt, és az ö munkáját segíti számos szülő és idősebb fiatal.

Az Ifjúsági Klub célja, hogy elősegítse és életben tartsa az interperszonális kapcsolatokat; serkentse az önkéntességeben való részvételt; hogy növelje a tudatosságot a palesztin-zsidó kapcsolatok és a társadalmi igazságosság terén; támogassa a kölcsönös elfogadás és tisztelet értékeit és hogy egyéni és társadalmi megbízhatóságot teremtsen a kortársak, a közvetlen közösség, más palesztin-zsidó közösségek és az egész, nagy társadalom felé. A falu fiataljai a kétnyelvű általános iskola befejeztével kirepülnek, követve saját tanulmányi és személyes kíváncsiságukat. Az Ifjúsági Klub biztosítja a közeget számukra, hogy együtt maradjanak és folytassák részvételüket a közösség életében.

Neve Shalom Wahat al-Salam támogatása

NSWAS tevékenységei és fejlesztései azoknak a morális és anyagi támogatásától függ, akik hisznek céljainkban. A “Barátok Egyesületé” -nek hálózata számos országban szervez PR munkát és pénzgyűjtést.

Ha segíteni kíván, kérjük hagyatkozzon az alábbi listára. A “Barátok Egyesületé” -nek képviselői örömmel látják el Önt információval, az adomány utáni adóengedményeket illetően is.

Portfolio

 

Donate

 

 


facebook icon twitter icon youtube icon